No. 74 — Angelique — DUPPO eau de parfum 50 ml

No. 74 — Angelique

50 ml
€12,00
Skip to product information
No. 74 — Angelique — DUPPO eau de parfum 50 ml

No. 74 — Angelique

50 ml

Inspired by Angel

A DUPPO original, with its own identity

No. 74 — Angelique
No. 74 — Angelique
Angel
Angel · Thierry Mugler

No. 74 — Angelique is a perfume we created, with a character all its own. We mention Angel only as a reference point, so you can picture the scent direction more easily.

2+1 FREE
00h 00m 00s

Mix and match any 3 perfumes and 1 is free.

3 perfumesjust €8,00 per perfume €36,00 €24,00

Discount applied automatically in your cart.

€12
(€0,24/ml)

Order within — for delivery by —

In stock, ready to ship

In stock and ready to ship from our warehouse.

Orders placed on working days before the daily cut-off are dispatched the same day; later orders are dispatched the next working day.

We'll email you a tracking number as soon as your parcel is on its way.

Tracked delivery

Delivered by express courier, usually within 4–8 working days of dispatch.

  • Shipping is €17,00.
  • We'll email you a tracking number so you can follow your parcel.

Secure online payment

Pay the way you prefer — no extra fees:

💳 Pay online by card — secure, encrypted and protected by 3-D Secure, processed by Shopify Payments. Your card details never reach us and we never store them.

Whichever way you pay, your invoice is sent by email.

Angelique is a gourmand dream. Bergamot and tropical fruits open brightly, then honey, caramel and red berries create a sweet, almost edible heart. Patchouli, chocolate and vanilla give the base its rich, unforgettable depth. It’s a winter evening scent for anyone who loves bold, dessert-like fragrances.

Fans of Angel by Thierry Mugler will recognise its iconic patchouli-caramel signature. Angelique is a DUPPO Eau de Parfum with 20% concentration, made in the EU, and it lingers on skin and clothes long after you’ve gone.

Scent profile

Projection
Силен
Longevity
Дълготрайна
Season
Зима
Scent family
Сладки, Гурме, Ориенталски
Occasion
Вечер

Key notes

Top notes
  • Бергамот
  • Тропически плодове
Heart notes
  • Мед
  • Карамел
  • Червени плодове
Base notes
  • Пачули
  • Шоколад
  • Ванилия
Details
Type
Eau de Parfum
Concentration
EDP
Volume
50 ml
Scent family
Сладки, Гурме, Ориенталски
Gender
За нея
SKU
DUP-EU-74
Delivery & returns

Shipped by fast courier, usually within a few working days, with a tracking link sent by email. The shipping cost is shown at checkout, before you pay. Pay online by card or, where available, cash on delivery. Sealed perfumes can be returned within 14 days of delivery.

Up close

Details you can feel

DUPPO eau de parfum 50 ml
Our story
The DUPPO house

DUPPO was born from a simple idea: great perfume shouldn't be a rare luxury. We study the scents people love most, from niche houses to designer classics, and create our own interpretations of them.

Each fragrance is an Eau de Parfum with 20%+ concentration, made in the EU and presented in a black and silver 50 ml bottle. Recognisable character, a lasting trail, a fair price.

Discover DUPPO
From the same scent family

No. 7 — Sex Vanille

No. 7 — Sex Vanille

Унисекс50 ml

Inspired by Vanilla SexTom Ford
Vanilla Sex

Горчив бадем · Ванилия

€12
(€0,24/ml)

No. 46 — Hypnotique

No. 46 — Hypnotique

За нея50 ml

Inspired by Hypnotic PoisonDior
Hypnotic Poison

Кайсия · Слива

€12
(€0,24/ml)

No. 164 — Euphorie

No. 164 — Euphorie

За нея50 ml

Inspired by EuphoriaCalvin Klein
Euphoria

Нар · Виолетка

€12
(€0,24/ml)

No. 101 — Leather Ombre

No. 101 — Leather Ombre

За него50 ml

Inspired by Ombre LeatherTom Ford
Ombre Leather

Кардамон · Жасмин самбак

€12
(€0,24/ml)