No. 36 — Gentle Man Society — DUPPO eau de parfum 50 ml

No. 36 — Gentle Man Society

50 ml
€12,00
Skip to product information
No. 36 — Gentle Man Society — DUPPO eau de parfum 50 ml

No. 36 — Gentle Man Society

50 ml

Inspired by Gentleman Society

A DUPPO original, with its own identity

No. 36 — Gentle Man Society
No. 36 — Gentle Man Society
Gentleman Society
Gentleman Society · Givenchy

No. 36 — Gentle Man Society is a perfume we created, with a character all its own. We mention Gentleman Society only as a reference point, so you can picture the scent direction more easily.

2+1 FREE
00h 00m 00s

Mix and match any 3 perfumes and 1 is free.

3 perfumesjust €8,00 per perfume €36,00 €24,00

Discount applied automatically in your cart.

€12
(€0,24/ml)

Order within — for delivery by —

In stock, ready to ship

In stock and ready to ship from our warehouse.

Orders placed on working days before the daily cut-off are dispatched the same day; later orders are dispatched the next working day.

We'll email you a tracking number as soon as your parcel is on its way.

Tracked delivery

Delivered by express courier, usually within 4–8 working days of dispatch.

  • Shipping is €17,00.
  • We'll email you a tracking number so you can follow your parcel.

Secure online payment

Pay the way you prefer — no extra fees:

💳 Pay online by card — secure, encrypted and protected by 3-D Secure, processed by Shopify Payments. Your card details never reach us and we never store them.

Whichever way you pay, your invoice is sent by email.

Gentle Man Society is refinement made modern. Cardamom and sage open with a fresh, aromatic spark, then iris and chestnut bring a soft, slightly powdery heart. Vetiver and sandalwood give it a smooth, woody depth. Light on the skin but long-lasting, it’s a versatile signature for any season, day or evening.

Inspired by Gentleman Society by Givenchy, it shares the same elegant, woody-iris style. Gentle Man Society is an Eau de Parfum with 20% concentration, made and bottled in the EU, crafted for effortless all-day wear.

Scent profile

Projection
Лек
Longevity
Дълготрайна
Season
Есен, Лято, Зима
Scent family
Акватични, Дървесни
Occasion
Ден, Вечер

Key notes

Top notes
  • Кардамон
  • Градински чай
Heart notes
  • Ирис
  • Кестен
Base notes
  • Ветивер
  • Сандалово дърво
Details
Type
Eau de Parfum
Concentration
EDP
Volume
50 ml
Scent family
Акватични, Дървесни
Gender
За него
SKU
DUP-EU-36
Delivery & returns

Shipped by fast courier, usually within a few working days, with a tracking link sent by email. The shipping cost is shown at checkout, before you pay. Pay online by card or, where available, cash on delivery. Sealed perfumes can be returned within 14 days of delivery.

Up close

Details you can feel

DUPPO eau de parfum 50 ml
Our story
The DUPPO house

DUPPO was born from a simple idea: great perfume shouldn't be a rare luxury. We study the scents people love most, from niche houses to designer classics, and create our own interpretations of them.

Each fragrance is an Eau de Parfum with 20%+ concentration, made in the EU and presented in a black and silver 50 ml bottle. Recognisable character, a lasting trail, a fair price.

Discover DUPPO
From the same scent family

No. 88 — Q

No. 88 — Q

За нея50 ml

Inspired by QD&G
Q

Лимон · Червен портокал

€12
(€0,24/ml)

No. 80 — Gorgeous

No. 80 — Gorgeous

За нея50 ml

Inspired by Flora Gorgeous MagnoliaGUCCI
Flora Gorgeous Magnolia

Магнолия · Акватични нотки

€12
(€0,24/ml)

No. 69 — Idol

No. 69 — Idol

За нея50 ml

Inspired by IdoleArmani
Idole

Бергамот · Круша

€12
(€0,24/ml)

No. 67 — So Blue

No. 67 — So Blue

За нея50 ml

Inspired by Light BlueD&G
Light Blue

Лимон · Ябълка

€12
(€0,24/ml)