No. 7 — Sex Vanille — DUPPO eau de parfum 50 ml

No. 7 — Sex Vanille

50 ml
€12,00
Skip to product information
No. 7 — Sex Vanille — DUPPO eau de parfum 50 ml

No. 7 — Sex Vanille

50 ml

Inspired by Vanilla Sex

A DUPPO original, with its own identity

No. 7 — Sex Vanille
No. 7 — Sex Vanille
Vanilla Sex
Vanilla Sex · Tom Ford

No. 7 — Sex Vanille is a perfume we created, with a character all its own. We mention Vanilla Sex only as a reference point, so you can picture the scent direction more easily.

2+1 FREE
00h 00m 00s

Mix and match any 3 perfumes and 1 is free.

3 perfumesjust €8,00 per perfume €36,00 €24,00

Discount applied automatically in your cart.

€12
(€0,24/ml)

Order within — for delivery by —

In stock, ready to ship

In stock and ready to ship from our warehouse.

Orders placed on working days before the daily cut-off are dispatched the same day; later orders are dispatched the next working day.

We'll email you a tracking number as soon as your parcel is on its way.

Tracked delivery

Delivered by express courier, usually within 4–8 working days of dispatch.

  • Shipping is €17,00.
  • We'll email you a tracking number so you can follow your parcel.

Secure online payment

Pay the way you prefer — no extra fees:

💳 Pay online by card — secure, encrypted and protected by 3-D Secure, processed by Shopify Payments. Your card details never reach us and we never store them.

Whichever way you pay, your invoice is sent by email.

Sex Vanille is vanilla at its most seductive. Bitter almond opens with a creamy, slightly marzipan edge, then vanilla and soft floral notes build a warm, sensual heart. More vanilla, tonka bean and sandalwood create a rich, velvety base that melts into your skin. Unisex and addictive, it’s made for winter evenings.

Fans of Vanilla Sex by Tom Ford will recognise its almond-vanilla warmth. Sex Vanille is an Eau de Parfum with 20% concentration, made and bottled in the EU, and it lingers on your skin for hours.

Scent profile

Projection
Силен
Longevity
Дълготрайна
Season
Зима
Scent family
Сладки, Ориенталски, Ванилови
Occasion
Вечер

Key notes

Top notes
  • Горчив бадем
Heart notes
  • Ванилия
  • Флорални нотки
Base notes
  • Ванилия
  • Тонка боб
  • Сандалово дърво
Details
Type
Eau de Parfum
Concentration
EDP
Volume
50 ml
Scent family
Сладки, Ориенталски, Ванилови
Gender
Унисекс
SKU
DUP-EU-7
Delivery & returns

Shipped by fast courier, usually within a few working days, with a tracking link sent by email. The shipping cost is shown at checkout, before you pay. Pay online by card or, where available, cash on delivery. Sealed perfumes can be returned within 14 days of delivery.

Up close

Details you can feel

DUPPO eau de parfum 50 ml
Our story
The DUPPO house

DUPPO was born from a simple idea: great perfume shouldn't be a rare luxury. We study the scents people love most, from niche houses to designer classics, and create our own interpretations of them.

Each fragrance is an Eau de Parfum with 20%+ concentration, made in the EU and presented in a black and silver 50 ml bottle. Recognisable character, a lasting trail, a fair price.

Discover DUPPO
From the same scent family

No. 46 — Hypnotique

No. 46 — Hypnotique

За нея50 ml

Inspired by Hypnotic PoisonDior
Hypnotic Poison

Кайсия · Слива

€12
(€0,24/ml)

No. 164 — Euphorie

No. 164 — Euphorie

За нея50 ml

Inspired by EuphoriaCalvin Klein
Euphoria

Нар · Виолетка

€12
(€0,24/ml)

No. 101 — Leather Ombre

No. 101 — Leather Ombre

За него50 ml

Inspired by Ombre LeatherTom Ford
Ombre Leather

Кардамон · Жасмин самбак

€12
(€0,24/ml)

No. 8 — Noir

No. 8 — Noir

Унисекс50 ml

Inspired by Noir de NoirTom Ford
Noir de Noir

Шафран · Черна роза

€12
(€0,24/ml)