No. 13 — Invictum Profondo — DUPPO eau de parfum 50 ml

No. 13 — Invictum Profondo

50 ml
€12,00
Skip to product information
No. 13 — Invictum Profondo — DUPPO eau de parfum 50 ml

No. 13 — Invictum Profondo

50 ml

Inspired by Invictus Victory

A DUPPO original, with its own identity

No. 13 — Invictum Profondo
No. 13 — Invictum Profondo
Invictus Victory
Invictus Victory · Paco Rabanne

No. 13 — Invictum Profondo is a perfume we created, with a character all its own. We mention Invictus Victory only as a reference point, so you can picture the scent direction more easily.

2+1 FREE
00h 00m 00s

Mix and match any 3 perfumes and 1 is free.

3 perfumesjust €8,00 per perfume €36,00 €24,00

Discount applied automatically in your cart.

€12
(€0,24/ml)

Order within — for delivery by —

In stock, ready to ship

In stock and ready to ship from our warehouse.

Orders placed on working days before the daily cut-off are dispatched the same day; later orders are dispatched the next working day.

We'll email you a tracking number as soon as your parcel is on its way.

Tracked delivery

Delivered by express courier, usually within 4–8 working days of dispatch.

  • Shipping is €17,00.
  • We'll email you a tracking number so you can follow your parcel.

Secure online payment

Pay the way you prefer — no extra fees:

💳 Pay online by card — secure, encrypted and protected by 3-D Secure, processed by Shopify Payments. Your card details never reach us and we never store them.

Whichever way you pay, your invoice is sent by email.

Deep, warm and full of drive. Invictum Profondo starts with lemon and pink pepper, then shifts into an aromatic heart of lavender and incense. The base is smooth and addictive: vanilla, tonka bean and amber. It works from day to night, especially when the weather turns cold, and leaves a confident trail wherever you go.

It’s inspired by Invictus Victory by Paco Rabanne and shares its woody-amber, vanilla-rich style. Invictum Profondo is an Eau de Parfum with 20% concentration, made in the EU, with the stamina to keep up with your longest days.

Scent profile

Projection
Силен
Longevity
Дълготрайна
Season
Есен, Зима
Scent family
Дървесни, Ориенталски, Ванилови
Occasion
Ден, Вечер

Key notes

Top notes
  • Лимон
  • Розов пипер
Heart notes
  • Лавандула
  • Тамян
Base notes
  • Ванилия
  • Тонка боб
  • Амбра
Details
Type
Eau de Parfum
Concentration
EDP
Volume
50 ml
Scent family
Дървесни, Ориенталски, Ванилови
Gender
За него
SKU
DUP-EU-13
Delivery & returns

Shipped by fast courier, usually within a few working days, with a tracking link sent by email. The shipping cost is shown at checkout, before you pay. Pay online by card or, where available, cash on delivery. Sealed perfumes can be returned within 14 days of delivery.

Up close

Details you can feel

DUPPO eau de parfum 50 ml
Our story
The DUPPO house

DUPPO was born from a simple idea: great perfume shouldn't be a rare luxury. We study the scents people love most, from niche houses to designer classics, and create our own interpretations of them.

Each fragrance is an Eau de Parfum with 20%+ concentration, made in the EU and presented in a black and silver 50 ml bottle. Recognisable character, a lasting trail, a fair price.

Discover DUPPO
From the same scent family

No. 7 — Sex Vanille

No. 7 — Sex Vanille

Унисекс50 ml

Inspired by Vanilla SexTom Ford
Vanilla Sex

Горчив бадем · Ванилия

€12
(€0,24/ml)

No. 46 — Hypnotique

No. 46 — Hypnotique

За нея50 ml

Inspired by Hypnotic PoisonDior
Hypnotic Poison

Кайсия · Слива

€12
(€0,24/ml)

No. 164 — Euphorie

No. 164 — Euphorie

За нея50 ml

Inspired by EuphoriaCalvin Klein
Euphoria

Нар · Виолетка

€12
(€0,24/ml)

No. 101 — Leather Ombre

No. 101 — Leather Ombre

За него50 ml

Inspired by Ombre LeatherTom Ford
Ombre Leather

Кардамон · Жасмин самбак

€12
(€0,24/ml)